Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruna v reakci na obměnu v ČNB oslabila
Až do samotného závěru týdne se koruna těšila z postupného posilování. Jenže v pátek odpoledne se objevila (zatím nepotvrzená) zpráva o výměně na pozici guvernéra ČNB.
7 dní s korunou

Zatímco samotná výměna byla očekávaná, rozpaky na finančním trhu vyvolalo jméno, pro které se prezident Miloš Zeman rozhodl. Budoucím guvernérem by se totiž měl stát Aleš Michl, který spolu s Oldřichem Dědkem tvoří v radě ČNB minoritu hlasující pro nezvyšování sazeb a tvoří tak holubičí dvojici v jinak pro rychlé utahování nakloněné sedmici členů. Samotná změna guvernéra by ještě nic moc nemusela znamenat, ale subjekty na trhu si velmi promptně uvědomily, že by teoreticky mohlo dojít ke změně i ve zbytku rady.

Kromě Jiřího Rusnoka končí v létě mandát i viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a stejné nejistotě bude čelit také další člen rady Vojtěch Benda. Všichni tři přitom poslední rok hlasovali pro zvyšování sazeb. Trh tak spekuluje na možný obrat doposavad jestřábí měnové politiky a koruna během pátečního odpoledne ztratila přes 2 %, čímž se přehoupla přes hranici 25 EUR/CZK. Nepotvrzené zprávy ve výsledku měly na korunu větší dopad než čtvrteční rozhodnutí ČNB, která zvýšila sazby o 75bb, zatímco trh očekával jednomyslně zvýšení o 50 bazických bodů.

Příliš jistoty nepřinesla ani „dvojitá“ prognóza, která radě vytyčila pomyslné mantinely pro strop základní sazby mezi 6 až 8 %. My očekáváme, že i vzhledem ke změnám v radě doručí ČNB (naposledy ve „staré“ sestavě) červnové zvýšení sazeb o 75bb. Následovat bude období stability. V neprospěch koruny pak v závěru týdne hrálo i rozhodnutí agentury Fitch, která poprvé od roku 1997 zhoršila výhled hodnocení pro Českou republiku. To může být předzvěstí pro budoucí zhoršení ratingu. Důvodem je snížené očekávání hospodářského růstu, vysoká inflace, silná závislost na ruských energiích a také vyšší očekávaný letošní schodek veřejných financí.

Tento týden budou významnou roli hrát čísla ohledně inflace. Pro nás důležitější domácí by měla stoupnout z březnových 12,7 % na 13,2 %. Meziměsíčně se tempo alespoň trochu ochladí z 1,7 % na 0,9 %. V USA by pak měla poklesnout i meziroční dynamika, a to z 8,5 % na 8,1 %.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 11/05/2022

VSFS

Komentáře komentáře
ECB zvýšila sazby nejvíce od vzniku eurozóny, ČNB ji asi následovat nebude ČNB se naopak otáčí a možná již otočila zcela opačným směrem. Holubičí obrat v b... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB přešlapuje na místě, dalšímu růstu sazeb se nevyhne Inflace se v červnu pohybovala více než dva procentní body nad jarní prognózou a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce l... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek