7 dní s korunou: Česká inflace korunu nerozhází, čeká se na vývoj v Evropě

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Česká měna si v uplynulém týdnu zachovala předchozí zisky a držela se bez větších výkyvů poblíž úrovně EUR/CZK 25,25. Podpory se nedočkala od německých továrních objednávek, které zaostaly za očekáváními, příjemně naopak překvapila tamní průmyslová výroba. Index ekonomické důvěry dopadl téměř přesně v souladu s předpoklady a jen pod mírný tlak korunu dostala data o českém průmyslu, který vykázal poněkud razantnější meziroční pokles, než se očekávalo. Hádanka o tom, zda se evropská ekonomika začíná odrážet ode dna, ovšem definitivně vyřešena nebyla a přesouvá se tak do dalších týdnů. Mírné zisky koruně přinesl pondělní výsledek české inflace za měsíc prosinec, která dosáhla 3,2 %, čímž lehce překonala očekávání a navíc potvrdila, že cenová dynamika zůstává nad tolerančním pásmem České národní banky. Vzhledem k rétorice bankéřů i globálnímu vývoji nelze sice očekávat, že by na pořadu dne bylo zvýšení českých sazeb, nicméně minimálně mohlo dojít k utlumení případných spekulací na jejich snížení.

V nejbližších dnech nás bude zajímat inflace ve Spojených státech. Ta by měla v meziročním vyjádření stoupnout z listopadových 2,1 % na 2,4 % a její jádrová složka by pak měla stagnovat na úrovni 2,3 %. Zřejmě se tak jen potvrdí stanovisko tamní centrální banky, že dosavadní nastavení měnové politiky mělo své opodstatnění, a to navzdory vytrvalé kritice ze strany prezidenta Trumpa, který by úroky rád viděl výrazně níže. Podobně i ve středeční Béžové knize se pravděpodobně dočteme, že z pohledu Fedu se americká ekonomika vyvíjí nadále dobře a ani její vyhlídky pro nejbližší budoucnost nezavdávají důvod k větším obavám.

Z eurozóny přijdou data o průmyslové výrobě za listopad. Po nepříliš povzbudivých výsledcích z posledních měsíců se očekává alespoň mírný obrat k lepšímu, když by průmysl měl v očištěném vyjádření meziročně odepsat „pouze“ 1 %. Ačkoliv se to nejeví přímo jako důvod k oslavám, jednalo by se o nejlepší výsledek od května roku 2019. Útlum evropského průmyslu by tak měl pokračovat, ovšem se znatelně menší razancí, což lze přičíst uklidnění geopolitické situace na konci loňského roku. Ani z aktuálního výsledku nepůjde definitivně usuzovat na případný obrat v trendu, ovšem bude se jednat o další důležitý díl evropské mozaiky. Ať již průmysl dopadne jakkoliv, je krajně nepravděpodobné, že změní výhled na politiku Evropské centrální banky, která podle nás i na příštím zasedání nechá sazby beze změny.

Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank

 

 

Datum vytvoření: Pondělí, 13. Leden 2020

ECB startuje velkou revizi měnové politiky, co čekat?

ECB dnes oficiálně nastartuje velkou revizi měnové politiky, která pravděpodobně bude trvat až...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Hospodaření většiny zemí EU se pozvolna zlepšuje

Na dluhopisový trh eurozóny už třetím měsícem míří příval nových eur v podobě restartovaného...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Koruna na nových post-intervenčních maximech, co čekat dál?

Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do okolí 25,15 EUR/CZK. Od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance