Přejít k hlavnímu obsahu
Klienti ČSOB jako první v ČR úspěšně obchodovali s využitím technologie blockchain
Klienti ČSOB vůbec poprvé využili k placení technologii blockchain, která umožňuje bezpečné přímé obchody mezi firmami bez prostředníka. Jedná se o vůbec první transakce uzavřené na inovativní platformě we.trade v ČR.
čsob pobočka

Firmy v současné době hledají způsoby, jak omezovat rizika v tuzemském i zahraničním obchodě. Jedním z nástrojů, které dokážou tato rizika eliminovat, je elektronický portál pro sjednávání přímých obchodů we.trade, který využívá bezpečný způsob placení pomocí blockchain.

„V současné nejisté době firmy řeší otázku důvěry v obchodního partnera a jistotu zaplacení ještě intenzivněji než dříve. V osledních týdnech zaznamenáváme zvýšenou poptávku po službách trade finance a po tradičních zajišťovacích nástrojích. Velký potenciál vidíme právě ve službě we.trade, která tyto služby digitalizuje a výrazně zrychluje,“ vysvětluje Jan Nývlt, ředitel Exportního a obchodního financování ČSOB a doplňuje: „Klienti tak mohou mezi sebou bezpečně obchodovat s jistotou, že budou mít za dodávku produktů či služeb zaplaceno a naopak.“

Díky službě we.trade mohou firmy vzájemně obchodovat na dálku, uzavírat kontrakty a zároveň mají jistotu ověření identity – vědí, že na druhé straně je skutečně ten správný partner. To se hodí zejména v době uzavřených hranic a omezených možností fyzického kontaktu. We.trade navazuje na úspěšný projekt Trade Club, který tuzemským firmám pomáhá najít nové a prověřené obchodní partnery v zahraničí a efektivně jej doplňuje.

„We.trade umožní bezpečně uzavírat obchody firmám, které se seznámí právě prostřednictvím Trade Clubu. Obě služby tak kombinují inovace s tradičními nástroji obchodního financování. Do we.trade budou v České republice zapojeny i další velké banky, proto očekáváme jeho brzké rozšíření mezi českými firmami,“ uzavírá Nývlt.

covid-19 ukázal, jak může být pro firmy rizikové, když se při uzavírání kontraktů spoléhají pouze na platební morálku svých obchodních partnerů na základě dosavadních zkušeností a vybudovaných obchodních vztahů. V krizi se ukázalo, že vzájemná důvěra se i bez vědomého zapříčinění může otřást v samotných základech. Platí to pro české i zahraniční firmy. We.trade může firmám pomoci při uzavírání nových kontraktů a snižuje tak riziko neuhrazených faktur za zboží nebo služby. Přístup na tuto platformu nabízí 17 velkých bankovních společností.

Koronavirová krize také ukázala, že možnost získávání nových obchodních partnerů a uzavírání smluv osobně nemusí být vždy možné a jedinou cestou je digitální komunikace. To s sebou ale nese vyšší riziko podvodného jednání. We.trade, který umožňuje on-line uzavírání obchodních transakcí mezi firmami, dokáže riziko fiktivních partnerů a transakcí eliminovat. Každá firma, která na we.trade obchoduje, musí být schválena a prověřena bankou.

We.trade byl založen v roce 2015 a tvoří jej konsorcium předních evropských bank (HSBC, Société Générale, Santander, UBS, Deutsche Bank, Unicredit, Nordea, Erste a další). Mezi autory celého konceptu a zakládající členy patří mateřská bankopojišťovací skupina KBC.

Datum vytvoření: 19/05/2020

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek