Bude Brexit smrtící pro Londýn?

Hlavní město Spojeného království se obává své budoucnosti, pokud proběhne Brexit bez dohody s EU. Obává se, že ztratí své výsadní postavení centra finančních služeb. Londýn dominuje na trzích, jako je globální devizové a obchodní pojištění, a je domovem mezinárodního obchodování s dluhopisy a správy fondů. Asi třetina transakcí zahrnuje klienty v EU.

Mnoho společností však již Londýn opouští. Banky včetně společností JP Morgan, Lloyds, Barclays, HSBC a Goldman Sachs již založily dceřiné společnosti v jiných zemích EU. Společnost Brexit by mohla způsobit ztrátu 75 000 pracovních míst a až 10 miliard eur z ročních daňových příjmů. Pokud Spojené království učiní dohodu volný přístup na trh, dopad na město by odpovídal 3 000 až 4 000 pracovním místům. Pokud by Spojené království nemělo zvláštní vztah s EU, přišlo by město o příjmy ve výši 18 miliard ročně, což by ohrozilo 31 000 až 35 000 pracovních míst.

Takzvaný jaderný scénář Brexitu pracuje s teorií, že by Evropská centrální banka nutila přemístit zúčtování obchodů v eurech z Londýna do eurozóny. To by znamenalo potenciální ztrátu 230 000 pracovních míst ve městě.

„Dá se očekávat, že příjemcem řady institucí bude Paříž, ale ta může mít problémy zejména s anglosaskými obchodníky,“ řekl Leon Podkaminer, senior expert ve Vídeňském institutu pro mezinárodní hospodářský výzkum (wiiw). „V obou zemích existují rozdílné přístupy k finančním produktům. Zatímco ve Velké Británii je to především prostřednictvím makléřů, tak ve Francii je to ve většině případů prostřednictvím bank. Klíčovým problémem bude, co dělat například s existujícími smlouvami v oblasti pojištění,“ dodal.

Zdroj: DW.com

Datum vytvoření: Pátek, 7. Září 2018

Nová regulace zkresluje čísla z automobilového trhu

Automobilový průmysl je největším tuzemským průmyslovým oborem vytvářejícím přímo přes šest...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Rozvíjející se trhy znovu klepou na “medvědí bránu”

Rozvíjející se trhy se znovu vracejí do medvědího teritoria. S blížícím se výročím pádu Lehman...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance