Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Úspěšný rok pro korunu? A co rok 2023?
V letošním roce je vydání publikace „7 dní s korunou“ poslední, a nelze se tak vyhnout alespoň rychlému ohlédnutí. Koruna má za sebou rok nabitý událostmi, kdy kombinace vysoké inflace, energetické krize, války na Ukrajině ale i třeba změn v bankovní radě ČNB přinesla hned několik momentů, při kterých se tuzemská měna ocitla pod tlakem.
7 dní s korunou

Pohled na celkový vývoj od začátku roku ale přitom tak negativní pohled nenabízí. Proti euru od začátku roku posílila koruna o 2,5 %. Proti dolaru sice oslabila, ale prozatímní zhruba 4 % vypadají vcelku optimisticky, zvlášť při porovnání s takřka 18 % ještě z konce letošního září. Málokterá měna dokázala s dolarem držet podobné tempo. Z hlavních měn vůči dolaru oslabil méně jen tradičně stabilní švýcarský frank (-2 %), z rozvíjejících se trhů pak překonat korunu dokázal pouze ruský rubl, brazilský real, peruánský sol a mexické peso.

Částečně koruna těžila z devizových intervencí České národní banky a to i přesto, že nemusela být v posledních měsících aktivní, samotná „hrozba“ působí jako pozitivní faktor i nadále. Ve výsledku koruna reagovala především na globální dění a probíhající „rally“ v posledních měsících letošního roku je důsledkem odmazávání evropské rizikové prémie, naděje z rychleji opadajícího tempa inflace a očekávání ohledně dalšího postupu velkých centrálních bank. V rámci regionu skončila koruna silnější než polský zlotý a maďarský forint, a to jak ve srovnání s eurem tak v porovnávání s dolarem.

A co čeká na korunu v následujícím roce? Znovu bude záležet především na globálním dění. Nebude důležité jen jak Evropa dokáže překonat energetickou krizi, jak dále bude pokračovat válka na Ukrajině, ale i jak svoji politiku budou upravovat hlavní centrální banky; zapomínat ale nelze ani na ČNB. Vysněné měkké přistání se zdá být méně a méně reálné a již nyní je jasné, že bez problémů se snaha o stabilizaci ekonomiky neobejde. Navzdory tomu neočekáváme, že by koruna měla být postižena výraznějšími změnami a spíše po celý příští rok očekáváme stabilizaci v okolí 24,5-24,7 EUR/CZK s možnou občasnou pomocí ze strany ČNB. To znamená mírné oslabení z aktuálních úrovní, mj. v důsledku slabšího vývoje české ekonomiky, pokračujícího vnější a vnitřního deficitu a perspektivě snižování sazeb ze strany domácí centrální banky v druhé polovině příštího roku.

Závěrem bychom se s Vámi rádi pro letošní rok rozloučili, další vydání této publikace dorazí v pondělí 2. ledna. Za celý tým Ekonomického výzkumu Raiffeisenbank Vám děkujeme za přízeň v letošním roce. Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a vydařený start do nového roku. Na další pravidelnou zásilku informací a analýz se můžete těšit v roce 2023.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 20/12/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek