Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (12. července - 16. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Tržní korekce v minulém týdnu nestála na zásadní zprávě, ale naznačila, že se vytvořila kombinace faktorů, která už investory motivuje k zamyšlení a změnám v portfoliích. Jde o historická maxima akcií, jejich vysoké valuace, možné zhoršování ekonomických vyhlídek i kvůli koronaviru a blížící se zmenšování měnověpolitické podpory. Některé informace v následujících dnech ukáží, jak si stojíme z pohledu dynamiky fundamentu, takže mohou být pro trhy důležité.

Patří sem třeba makrodata z Číny, která je od koronakrize fázově před západními ekonomikami a začala naznačovat ztrátu tempa. Zatím to byla hlavně aktivita v sektoru služeb, ale přidají se údaje o průmyslu a maloobchodu za červen, jež mají také potvrdit zpomalování. Klesat má také tempo vývozu a dovozu a rovněž meziroční růst HDP se ve 2Q razantně sníží. Otázkou je samozřejmě rozsah zpomalení u těchto indikátorů, přičemž negativní překvapení by mohlo akcie zasáhnout.

Indikací aktuálního vývoje budou průzkumy aktivity v USA, a to tradičně z New Yorku a Filadelfie. Krom toho vyjdou americké maloobchodní tržby. Minulý report vylepšil pohled na vývoj ve 2Q a naznačil solidní expanzi spotřebitelské poptávky. Mezitím se zlepšil i obrázek z trhu práce, takže zrovna tato statistika by mohla jít trhům na ruku.

Inflace v zámoří dosáhla za květen 5 procent. Červen je prvním měsícem, kdy se začne zvedat srovnávací základna, která by tak měla meziroční čísla tlačit dolů. Samozřejmě je to pouze optický jev, ale trhy by zpomalení inflace jen utvrdilo v názoru, že její zvýšené hodnoty jsou přechodné, další roztáčení nepřijde a cenový růst se postupně vrátí níž. Tento názor však na trzích dávno převládl, takže reakci by naopak vyvolalo nečekané zrychlení.

A v neposlední řadě tu máme novou výsledkovou sezónu. Ta právě startuje, přičemž i zde bude hrát srovnávací základna důležitou roli. Vzhledem k tomu, že ve 2Q20 se většina vyspělých ekonomik topila v hluboké, byť krátké recesi, bazický efekt prozatím zabrání výraznější ztrátě tempa. Růst korporátních zisků by meziroční optikou měl naopak dále akcelerovat z již beztak překotného tempa dosaženého v 1Q21.

Od konstituentů indexu S&P 500 se ve 2Q21 čeká až 64% yoy nárůst zisků tažený bezmála 20% přírůstkem tržeb. Jak již bylo řečeno, nemalou měrou přispěje bazický efekt, když loni touto dobou americké korporace reportovaly více než 30% yoy pokles zisků zapříčiněný bezprecedentním propadem ekonomické (a vlastně veškeré) aktivity.

Třetím dílem do skládačky je očekávaný nárůst marží o více než 250 bps yoy. Tady ovšem spatřujeme i určité riziko, neboť inflace na straně výrobních vstupů se již začala prokousávat do rekordní profitability amerických korporací (v 1Q21 11,9 %) a ve srovnání s 1Q21 tak nejspíš dojde k určitému ochlazení. Pozornost investorů bude tedy směřovat k výhledům pro 2H21, resp. k opatřením, která mají ochránit marže. Přirozeně se nabízí zvyšování koncových cen, ale tato možnost není dostupná zdaleka všem, především v konkurenčnějších odvětvích. Navíc to může dále živit inflační spirálu. Marže si již proklestily cestu až na druhé místo mezi faktory, které ovlivňují nynější valuace. Tím nejvýznamnějším faktorem zůstává pro tuto chvíli „akciová durace“, která je přímo navázaná na tvar americké výnosové křivky, kterou zase ovlivňují inflační očekávání, resp. výhled pro monetární politiku Fedu, čímž se kruh hezky uzavírá.  

Ze sektorového hlediska by nejvýraznější meziroční přírůstky měly zaznamenávat cyklické sektory jako průmysl, cyklická spotřeba, nebo základní materiály.

Své výjimečné postavení potvrdí IT sektor, resp. skupina FAAMG, která představuje přes pětinu indexu S&P 500 a zhruba 15 % veškerých generovaných zisků. Zisky výkladní skříně americké ekonomiky by měly poskočit o dalších cca 50 % yoy.

První týden americké výsledkové sezóny bude tradičně patřit bankám, které táhly růst zisků v 1Q21, kdy se podepsaly pod zhruba třetinu celkového překvapení na úrovni indexu. Zisk finančního sektoru by se měl ve 2Q21 meziročně více než zdvojnásobit s až +300% yoy přispěním bank. Finanční sektor by se tak měl podílet na celkovém růstu zisků v rámci indexu S&P 500 až jednou čtvrtinou. Největší prostor pro překvapení je na úrovni rezerv, které se budou dále rychle rozpouštět. Aktivita na finačních trzích se již stihla znormalizovat, investiční divize si tudíž nezopakují hvězdné výkony z úvodu roku, před čímž už ostatně stihly varovat třeba JPMorgan nebo Citigroup. Přestože na úrovni rezerv ještě existuje poměrně velký prostor pro vylepšení spodní linie výsledovek ve 2H21, investoři obvykle odměňují taková překvapení s rezervou, neboť z rozpouštění rezerv si z definice nelze udělat stabilní dlouhodobý business. To samé ovšem neplatí pro zpětné odkupy akcií a dividendy, které budou následovat po úspěšných zátěžových CCAR testech.

Datum vytvoření: 13/07/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte