Ve čtvrtek další jednání ČNB

Česká národní banka v červnu navzdory své prognóze zvýšila základní úrokovou sazbu na rovné 1 %. Prognóza centrální banky se tehdy výrazně odchylovala od reality, a to jak v míře posilování koruny vůči euru, tak i míra inflace výrazně zrychlila nad dvouprocentní cíl banky.

Tento týden ve čtvrtek proběhne další měnověpolitické jednání ČNB, na kterém bezesporu bude opět další zvýšení úrokových sazeb na stole. Nepředpokládáme, že se radní přikloní k druhému zvýšení sazeb v řadě, nicméně pravděpodobnosti obou scénářů jsou velmi vyrovnané. Pro i proti zvýšení úrokových sazeb hovoří hned několik argumentů.

Proti čtvrtečnímu zvýšení sazeb je současný vývoj hlavních ukazatelů, podle kterých se bankovní rada rozhoduje – kurz koruny a míra inflace. Koruna od červnového jednání významně posílila a je nejsilnější od začátku minulého měsíce. Částečně se na tom podepsalo aktuální uklidnění sentimentu na globálních trzích, které pomohlo posílit všem měnám v regionu. Významně tomu ale také pomohly jestřábí prohlášení členů bankovní rady M. Hampla a V. Bendy a hlavního ekonoma ČNB T. Holuba.

Zatímco výhled inflace pro následující měsíce naznačuje zpomalení růstu cen, který ale stále zůstane nad dvouprocentní úrovní. Lze tak říci, že centrální banka na rychlejší inflaci zareagovala červnovým zvýšením sazeb a současný vývoj není natolik dramatický, aby nutil bankovní radu k dalšímu zvýšení hned na následujícím jednání. Pokud by se tak stalo, bankovní rada by tak nepřímo přiznala zpanikaření nad současným vývojem, který se od začátku roku výrazně liší od prognóz ČNB. Ta v únoru i v květnu počítala přibližně se stabilními úrokovými sazbami po celý tento rok. O tom, že celá bankovní rada nesdílí jestřábí názor viceguvernéra M. Hampla, svědčí i fakt, že se tentokrát krom standardních jestřábů veřejně nevyjádřili před jednáním žádní další členové rady.

Pro zvýšení sazeb hovoří prosté srovnání květnové prognózy centrální banky s realitou. I přes posílení koruny, je stále výrazně slabší oproti tomu, s čím počítala ČNB. Měnové podmínky se tak prostřednictvím kurzu neutahují a úrokové sazby se dostávají opět ke slovu. Pravděpodobně se dočkáme i razantní změny v prognóze centrální banky, která podle slov T. Holuba „ukáže významný nárůst trajektorie sazeb“. Konzistentní s tímto výrokem by bylo i výrazně slabší posilování koruny, které očekáváme v nové prognóze ČNB.

Čtvrtečního jednání se zúčastní všichni členové bankovní rady kromě O. Dědka, kterého ale řadíme do názorového tábora guvernéra J. Rusnoka. A právě on rozhoduje v případě shody hlasů. Nekompletní účast by tak neměla mít vliv na výsledek hlasování. Ať už dojde ke zvýšení sazeb už tento čtvrtek nebo až na zářijovém jednání, poprvé od konce roku 2012 by měla být zvýšena i diskontní sazba, která byla doposud držena na technické nule. Červnovým zvýšením byl naplněn rozdíl jednoho procentního bodu mezi jednotlivými sazbami ČNB, o kterém i v minulosti hovořili záznamy z jednání bankovní rady, jako o podmínce navýšení i sazby diskontní.

Datum vytvoření: Úterý, 31. Červenec 2018

Třetí propad automobilového trhu v EU za sebou

Úspěch české ekonomiky je v posledních letech spojený s automobilovým průmyslem, který přímo sám...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

7 dní s korunou: ECB po třech letech ukončí kvantitativní uvolňování

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie jako na horské dráze

Trhy zažívají návrat extrémní volatility. Včera americký akciový index Dow Jones ztrácel pod...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance