Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (6. září - 10. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

V pondělí zůstanou americké trhy zavřené kvůli svátku, Evropa však do něj vstupuje pozitivně. Důležitým tématem nadcházejících dní bude hospodářská politika. Minulý týden investorům trochu zamotal hlavu report z amerického trhu práce, nakonec ale znovu zvítězil pohled skrze měnovou politiku. Jak jsme psali v pátek, čísla podle nás nezvedají riziko, že by Fed byl s utahováním agresivnější. Právě k tomu se dnes upínají investoři a dozvuky reportu jsou tak pro akcie příznivé.

Nejde však jen o americkou měnovou politiku. Ve čtvrtek zasedá ECB, jejíž zástupci během minulého týdne rétoricky připravovali útlum programu PEPP. Tento pandemický program nákupů dluhopisů má podle předchozích vyjádření skončit v březnu, ale ECB je připravena k navýšení, pokud to bude třeba. Už ve čtvrtek však podle našeho názoru banka přistoupí k menším úpravám směrem ke zmenšení nákupů, a to zatím v rámci flexibility programu.

Začátkem týdne trhy ovlivňuje také naděje, že Japonsko a Čína navýší fiskální podporu ekonomice, poté co Asii zasáhla delta. Šíření této varianty koronaviru je navíc na ústupu, a to nejen ve zmíněných zemích, ale také jinde, snad s výjimkou Filipín (Philippine Airlines požádaly o víkendu v NY o ochranu před věřiteli). V případě Japonska investoři doufají ve více utrácení i na základě odchodu premiéra Sugy.

Do škatulky hospodářská politika pak spadá i nejistota ohledně výsledku německých voleb. Slábnutí podpory pro CDU zvedá očekávání, že rozpočtovým výdajům budou o něco více povoleny otěže než za vlády kancléřky Merkelové. Prezident Biden by tento týden měl rozhodnout o novém předsedovi Fedu. Čeká se, že prodlouží mandát Jeromu Powellovi i na druhé období.

K třaskavému hospodářsko-politickému tématu v podobě čínské regulatorní politiky se začátkem nového týdne vyjádřil čínský vicepremiér Liu He, který přislíbil, že na podpoře a rozvoji soukromého podnikání se nic nemění i přes regulatorní utahování. Pokračovat má prý i postupné otevírání domácí ekonomiky a trhů světu.  

Co se týče nových dat, můžeme upozornit na americké PPI v pátek. Tato statistika obvykle nemívá velký vliv, ale nákladová inflace zůstává natolik důležité téma, že je třeba vývoj výrobních cen sledovat. PPI se nachází vysoko a má citelně zrychlit, takže může znovu vrátit na scénu nervozitu z Fedu.

Týdenní výhled zakončíme dvěma „technickými“ poznámkami. Za prvé, evropské banky se stále hlasitěji ozývají, že nejsou připravené na klimatické zátěžové testy ECB, které by měly proběhnout v příštím roce. Problémem je především nedostatek klientských dat, která by pomohla stanovit karbonovou intenzitu jejich rozvah. Případným hříšníkům pak hrozí vyšší kapitálové požadavky.

A za druhé, japonský Nikkei 225 obohatí od 1. října hned tři noví konstituenti zvučných jmen - Keyence (průmyslová automatizace, druhá největší tržní kapitalizace v Japonsku), Nintendo (není potřeba představovat) a Murata (subdodavatel pro výrobce chytrých telefonů).    

Datum vytvoření: 06/09/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte