Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (6. dubna - 9. dubna)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Vstup do nového týdne je pro nás opožděný o jeden sváteční den. I tak ještě v Evropě bude doznívat efekt posledních amerických dat. Klíčové statistiky začátku měsíce, tedy trh práce i oba průzkumy ISM, dopadly velice dobře a dál podpořily poptávku po akciích. Navíc optimismus o ekonomice neposlal podstatně nahoru výnosy dluhopisů.

Během následujících dní nebudou nová makrodata tak důležitá. Vyjdou například údaje o německé průmyslové výrobě nebo výši objednávek. Větší pozornost může přitáhnout americké PPI, neboť nás čeká několik měsíců, kdy kvůli bazickému efektu budou inflační čísla hodně vysoká. Domníváme se však, že trh se na to už dostatečně připravil, takže inflační očekávání další vzpruhu z aktuálních čísel spíše nedostanou.

Fed zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Na něm se držel svého postoje, tedy že sice věří v silné oživení, ale nikoli ve stupňování inflace. Tím pádem také tlumil spekulace o růstu úrokových sazeb. Trh prozatím uvěřil, že volná politika nepovede k většímu roztáčení cen, inflační očekávání přestala rychle stoupat a zklidnily se i výnosy. Vzhledem k tomu se dá čekat, že se bankéři budou držet této komunikace. Zápis může odhalit některé zajímavosti, jako třeba míru shody na výsledném postoji, názory, které tehdy zaznívaly k ekonomickým vyhlídkám atp. Významný dopad na trhy však nečekáme.

Ropa sleduje zprávy z Vídně, kde se bude jednat o obnovení jaderné dohody s Íránem. Podle posledních informací to momentálně na dohodu spíše nevypadá, a tudíž ani na navýšení dodávek z této země, což ropě vyhovuje.

Kolaps Archegos Capital a jeho dopad do výsledků Credit Suisse nabírá konkrétní kontury. Ztráta se nakonec vyšplhá až na 4,4 miliardy CHF a 1Q21 bude tím pádem opět rudý (odhadovaných -900 milionů CHF před zdaněním). Navrhovaná dividenda za loňský rok klesá z 29 na 10 centů. Zpětný odkup akcií byl pozastaven do doby, než se ukazatel kapitálové přiměřenosti CET1 vrátí nad 12,5 %. Pro 1Q21 management odhaduje zhruba 12 % (4Q20: 12,9 %). V návaznosti na toto fiasko společnost opustí šéf investičního bankovnictví Brian Chin a ředitelka risk managementu Lara Warnerová. Předseda dozorčí rady Urs Rohner se vzdává veškeré kompenzace za rok 2020 a celá dozorčí rada si nepřevezme bonusy za stejné období.

Datum vytvoření: 06/04/2021
Patria Finance

Zlatá koruna 2021

komentáře
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP Na průběžných číslech je jasně vidět, jak silně se na hospodaření jednotlivých s... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
nepřehlédněte