Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (31. května - 4. června)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Týden začíná svátkem v USA a Velké Británii, takže rozjezd po víkendu bude určitě pomalejší. V dalších dnech nás čeká přísun důležitých dat, která jen doloží, že trh je nyní řízen především makrotématy. Na jednu stranu je tu důvěra v pokračující oživení ekonomik, která je ovšem v cenách většinou obsažena, na stranu druhou opakovaně probublávající obavy z inflace, která by se nemusela omezit jen na krátké přechodné období.

Indexy ISM se v dubnu více či méně snížily a naznačily, že největší tempa růstu si americká ekonomika zřejmě odbyla v prvním kvartálu. Ani za květen však nebude dynamika špatná a tyto indexy aktivity se mohou držet stále poměrně vysoko. Za důležité pak považujeme dílčí indexy cenových tlaků, které se nacházejí na mnohaletých rekordech a mohou na trhy vracet inflační obavy.

Zpráva amerického ministerstva práce o zaměstnanosti, nezaměstnanosti a mzdách za květen přijde po velkém zklamání z dubna, kdy tvorba pracovních míst nečekaně prudce ochladla. Květen se čeká výrazně lepší, zároveň ale stěží přiměje Fed uvažovat o odbourávání podpůrných opatření. V ideálním případě by nový report ukázal i částečnou kompenzaci dubnového výpadku, což by znovu podpořilo cyklickou hru. Jako riziko naopak spatřujeme, že slabší zaměstnanost a rychlejší růst mezd potvrdí tezi, že nesoulad nabídky a poptávky na trhu práce brzdí jeho ozdravení.

Ropný kartel OPEC tento týden posoudí nastavení těžby, což je pro cenu samozřejmě citlivá záležitost. Na jednu stranu je tu oživení poptávky, na stranu druhou šance na výhledový návrat íránské produkce na trh, což bude muset OPEC také zohlednit.

Korporátní sféra nám tento týden moc pozdvižení neposkytne. Nečekaně dobrá výsledková sezóna (odhadovaný růst agregovaného čistého zisku  indexu S&P 500
o 24 % yoy byl nakonec více než dvojnásobný) je u konce a tak se nám připomene již jen pár opozdilců z prostředí cloudového oboru jako Zoom, Crowdstrike a DocuSign. Ze zástupců tradičnějších sektorů je tady Wizz Air ale dostane se snad konečně i na Plug Power a na redditového miláčka GameStop.

Když už je řeč o redditu, akcie druhého miláčka AMC vyrostly minulý týden o 120 %, což shortaře přišlo na 1,23 mld. USD. V pátek horečka ale již dramaticky ochladla, když akcie otvíraly na 32 USD ale zavíraly už jen na 26 USD (-20 % intra-day). Dechberoucí jsou ale i zobchodované objemy. V pátek bylo směněno neuvěřitelných 650 mil. kusů akcií, což znamená, že při celkovém počtu 450 mil. kusů vydaných akcií byla celá společnost vyměněna 1,5krát. Kromě „tradičního“ short squeeze efektu se ale rozehrávají už asi i opční efekty delta squeeze a gamma squeeze. A asi nebude úplně náhoda, že akcie AMC odstartovaly svůj let zrovna v době, kdy rizikový kapitál odtékal z padajícího kryptotrhu. 

Datum vytvoření: 31/05/2021
Patria Finance

VSFS

komentáře
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte