Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (19. července - 23. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Pokračuje výsledková sezóna, zasedat bude ECB, více se sleduje šíření nových variant koronaviru a do toho mohou přicházet další zprávy z americké fiskální oblasti. Trhy v poslední době volí směr i bez silných impulsů a mnohdy chybí jednotná myšlenka. Podle nás se projevuje postupný ústup sázek na cyklus, zejména v oblastech citlivých na rizika spojená s pandemií, a přesun do defenzivnějších oblastí trhu. To je i jedna z myšlenek našeho výhledu pro druhé pololetí, ovšem na trhu je tato tendence stále hodně překrytá krátkodobými výkyvy, což bude pokračovat.

Obavy z Covidu nejsou nijak drtivé, čas od času se ale na trhy vrátí a dokáží se stát záminkou k menším korekcím. Stále se držíme předpokladu, že tvrdé uzávěry už nejsou pravděpodobné a ekonomiky se po předchozích vlnách naučily s pandemií fungovat, takže materiální dopady nové vlny nebudou velké. Co z pohledu investorů komplikuje situaci, je riziko trvalejší inflace, jež výhledově bude tlačit na omezování měnové podpory. Podle nás by však musela inflace dál překvapovat a usvědčit centrální banky z chyby, aby dopad na trhy nabral většího rozměru.

Tento týden jedná ECB, která nedávno ohlásila změnu své strategie - přijetí symetrického 2procentního inflačního cíle. Na konferenci po jednání bude upaven poskytovaný výhled, který by měl především ujišťovat o udržení příznivých finančních podmínek. Dalším pravděpodobným bodem bude flexibilita zvláště u programu PEPP. Pokud chce ECB fakticky podtrhnout svůj nový (o chlup vyšší) inflační cíl, musí zůstat u velice holubičího postoje. K tomu by mohla využít právě prvek flexibility v kombinaci s varováním před riziky spojenými s šířením nových mutací Covidu.

OPEC+ se i přes trvající neshody dobral k dohodě, která bude znamenat navýšení těžby. Od srpna dál se každý měsíc bude těžba navyšovat o 400 kb/d, dokud se nevrátí na úroveň před omezeními. Úroveň omezení se nyní pohybuje na 5,8 Mb/d a OPEC si stále nechává otevřenou možnost dohodu flexibilně upravit, pokud to bude potřeba. Nejistota spojená s možnou cenovou válkou je tímto zažehnána a navyšování těžby má určený řád. Na druhou stranu trh momentálně řeší i rizika na straně poptávky, takže cena ropy i tak míří celkem výrazně dolů.

V pátek máme na programu červencové indexy PMI z eurozóny. Nacházejí se hodně vysoko a trh je nastaven na jejich mírný pokles. Mezikvartální dynamika ekonomik v Evropě by měla obecně vrcholit spíše až ve třetím čtvrtletí, takže průzkumy asi budou dál ukazovat optimismus. Rizikem je, že se do nich promítnou obavy z šíření nových variant koronaviru.

Druhý týden výsledkové sezony nezačíná pro samotné akcie nejlépe a většina z nich se pohybuje v rudých barvách. Kvartální čísla bank z minulého týdne byla sice překvapivě dobrá (průměr +35 % proti konsensu), nicméně zásluhu na tom neslo veskrze rozpuštění rezerv, zatímco rozpad ukazoval na zpomalující investiční divize. Kvůli plošší výnosové křivce to navíc nevypadá, že by v dohledné době mohly převzít štafetu divize úvěrové.

Dali se však najít i pozitiva, mezi něž bychom zařadili mírně ale přece rostoucí objemy poskytnutých úvěrů a mezikvartálně stabilní depozita. Solidní výsledky pak poskytlo investiční bankovnictví díky čilé aktivitě na poli fúzí a akvizic a také správa aktiv. Bankám rychle rostl majetek pod správou díky tržní apreciaci aktiv. Investiční bankovnictví a správa aktiv by se mohly hezky promítnout i do výsledků švýcarské UBS, která bude reportovat zítra ráno.

Kromě ní se pak podíváme na první zástupce technologického sektoru. Zítra po trhu nás čeká Netflix, pokračovat budeme ve středu holandským ASML a skupinu uzavře ve čtvrtek Intel. Jedině u ASML ale pravděpodobně půjde o hlavní finanční metriky. U Netflixu se bude sledovat počet nově získaných diváků (kons. 1 mil.) a u Intelu výhled a komentáře managementu k výrobě. Otázky analytiků se budou pravděpodobně točit i kolem nepotvrzené akvizice GlobalFoundries.

Kromě toho nás čekají americké aerolinky, první střípky z ropného sektoru (Halliburton a Schlumberger) a několik farmaceutických firem. Čísla poskytne také evropský softwarový SAP a automobilka Daimler, nicméně oba dávali předběžná čísla již v minulém týdnu, takže velké překvapení se konat asi nebude. Náhled do světové stavební a těžební aktivity nabídne skandinávské Volvo.

Ještě jedna krátká novinka na závěr. Johnson & Johnson dle nepotvrzených zpráv zvažuje vyčlenit všechny pohledávky plynoucí ze soudních sporů týkajících se jeho dětského pudru do samostatné společnosti. Ta by následně vyhlásila bankrot, čímž by se konečný závazek notně snížil a celé jednání by se pro postižené extrémně protáhlo. J&J reportuje výsledky v úterý před otevřením trhu.

Datum vytvoření: 19/07/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Proč si české HDP vedlo lépe než během první vlny pandemie? Za prvé, svoji roli může hrát to, že některé oblasti ekonomiky se jednoduše nedo... Jan Bureš Hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte