Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (13. září - 17. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Tento týden zůstane pozornost upřena k vývoji cen zejména v USA, dále pak na ekonomický výkon v Asii, ale zaměří se i na korporátní události a další zprávy o čínské regulaci.

Americká výrobní inflace nepřekvapila rychlejším tempem, než se čekalo, pokud tedy budeme posuzovat report celkově, včetně očištěných údajů. V úterý vyjde index spotřebitelských cen a odhady jsou nastavené na jeho drobné zpomalení na meziměsíční i meziroční bázi. Takový vývoj by byl určitě v pořádku z pohledu akcií i dluhopisů, rizikem je samozřejmě nečekané zrychlení.

Trhy však neposuzují inflační rizika jen podle publikovaných indexů. Neméně důležité jsou signály vysílané některými rychle zdražujícími průmyslovými kovy, energiemi, případně zemědělskými komoditami a pokračujícími komplikacemi v dopravě. Stejně tak je třeba průběžně kontrolovat, jestli bankéři z Fedu při svých pravidelných komentářích nenaznačují posun v názorech.

Jednou z věcí, které se investoři obávají, je případný dopad nových problémů s koronavirem na dynamiku hospodářského růstu. Už nyní je jasné, že dopad delty bude znát v Asii, ovšem stále je otázkou, jak velký. Čína tento týden nabídne srpnové statistiky maloobchodu a průmyslové výroby. Tempa budou asi slušná, ale sledovat se bude hlavně míra zpomalení, poté co před měsícem tyto statistiky zklamaly.

V USA by měl zůstat slušný optimismus v průzkumech podnikatelské aktivity v průmyslu. Maloobchod však za červenec překvapil značným poklesem a za srpen se v zámoří čeká další snížení tržeb. Čísla naznačí, jak nákupy ovlivňuje nečekané zpomalení trhu práce.

Korporátní sféru budou jistě zajímat návrhy daňové legislativy, které mají v tomto týdnu představit příslušné komise obou komor Kongresu. Negativní dopad vyšších daní do korporátních zisků přitom není v tržních odhadech dosud plně započten.

V kalendáři má jasně navrch Oracle, ale nejvíc pozornosti si nejspíš stejně vezme Apple, který v úterý představí nový iPhone 13. Pikantní je, že internetem již teď kolují celkem věrohodně vypadající rendery iPhonu 14. 

Datum vytvoření: 14/09/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte