Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (11. října - 15. října)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Týdenní výhled výjimečně začneme na české scéně. Víkendové parlamentní volby skončily překvapivým výsledkem - faktickou porážkou vládního ANO, většinou pro opoziční demokratické strany a odstavením ČSSD a KSČM ze Sněmovny. S velkou pravděpodobností budoucí vládu zformuje 5členná koalice vedená ODS, otazník však visí nad načasováním. Prezident Zeman preferuje Babiše jako premiéra a zřejmě by mu dal první pokus o sestavení vlády. Jenže je hospitalizován, zřejmě ve velmi vážném zdravotním stavu a další postup tak zůstává nejistý. Rozložení sil ve Sněmovně i Senátu každopádně neumožní příliš dlouho prodlužovat režim Babišovy vlády bez důvěry, i kdyby to mělo skončit zbavením prezidenta pravomocí. Výsledek voleb může být dlouhodobé plus pro vztah investorů k domácím aktivům, krátkodobě však nečekáme významný dopad na trhy. Významnější je momentálně potvrzení akcelerující inflace, jež upevní další vzestup domácích úrokových sazeb.

Hlavní trhy se už připravují na rozjezd výsledkové sezóny, ale měly by zůstat stále zaměřené i na problém s růstem, inflací a měnovou politikou. V centru dění jsou stále energie, jejichž cena se po odmlce vydává znovu nahoru, když nedostatečné zásoby v Evropě a Asii zvedají poptávku. Odsud vede přímá linka k inflaci - v USA tento týden vyjde jak spotřebitelská (CPI), tak i výrobní (PPI). Zvláště ta druhá dosahuje vysokých hodnot (konsensus 8,8 % y/y) a vývoj na energiích znamená riziko přestřelování odhadů směrem nahoru. Inflační čísla krom toho vyjdou také v Číně.

Z dalších dat pak stojí za zmínku americké maloobchodní tržby nebo průzkum průmyslové aktivity od newyorského Fedu. Centrální banka rovněž ve středu večer zveřejní zápis ze svého posledního měnového zasedání.

Kombinace inflačních očekávání odrážejících energie, výhledu pro měnovou politiku a důvěry v ekonomické oživení táhne dál nahoru výnosy dluhopisů. Ty zůstávají velmi důležité i pro akcie. Domníváme se, že v případě Fedu se po QE bude stále více řešit termín růstu sazeb, takže do hledáčku by se více měl dostávat i krátký konec křivky.

Ještě krátce k Číně. Hongkongský index Hang Seng měl za sebou další skvělý den, během něhož vyrostl o 2,3 %. Zdrojem optimizmu se zdá být pokuta vyměřená pro Meituan (rozvoz jídla) ve výši 500 mil. USD (3% ročních tržeb), což je pravděpodobně nižší, než se čekalo. Investoři se opět mohutně nahrnuli do levných čínských technologických akcií asi s vidinou toho, že to nejhorší z tamního regulačního tlaku je za námi. Alibaba poskočila o 8 %, Tencent o 3 % a Baidu o 6 %.

Problémy nicméně dál sužují čínský realitní sektor, kde další dva velcí developeři požádali o odklad nebo snížení nadcházející splátky. Samotné Evergrande Group dnes čeká splátka na dalších třech dolarových dluhopisech a nikdo pořádně neví, zda svůj závazek splní. Napjatou náladu odrážejí i rekordní spready nejrizikovějších čínských dolarových dluhopisů vůči bezpečným americkým vládním dluhopisům. Dřív nebo později si zřejmě problémy realitního sektor najdou opět cestu do čínských akciových indexů.

V úvodu nového týdne stojíme také na prahu nejdůležitější výsledkové sezóny od loňského propuknutí globální pandemie. Důvod je nasnadě. V prostředí rychle rostoucích reálných sazeb a prémiových valuací jsou právě korporátní zisky tím, co podepírá akciové trhy.

První vlaštovky v podobě Nike, Costco, nebo třeba Micronu udaly opatrnější tón než ten, na který jsme byli zvyklí v posledních kvartálech. Problémem jsou především dodavatelské řetězce a nákladová inflace, které snižují výhled nejen pro profitabilitu, ale i tržby. ISM Suppliers Deliveries Index se v uplynulých měsících pohyboval nad úrovní 70 bodů (>50 indikuje zpomalující dodávky), což je nejvýše od roku 1974. Z 26 firem z indexu S&P 500, které už reportovaly, až 18 zmiňovalo problémy v dodavatelských řetězcích. Trh je „odměnil“ -4% revizí odhadů pro 4Q21. Z tohoto pohledu čelí největším rizikům oba spotřební sektory a průmysl. Lépe by na tom měly být služby, např. finance nebo software. Trh ovšem prozatím razí názor, že tyto problémy jsou pouze dočasné. Obdobně ostatně vystupuje i Fed. Tržní konsenzus pro rok 2022 zůstává celkem stabilní.   

V posledních týdnech se k inflačním tlakům přidávají energie (ropa, zemní plyn, elektřina), které ale mají ze sektorového pohledu poměrně malou váhu v indexu (S&P 500), agregovaný zisk tudíž výrazněji neovlivní.

Velký otazník visí stále nad Čínou, která se potýká s problémy, za které si může do velké míry sama. Když k regulatornímu džihádu připočteme drahé energie a dluhové trable realitního sektoru, vyjde nám velmi pravděpodobné zpomalení hospodářského růstu. Zatímco na agregované úrovni generuje index S&P 500 v Číně jen cca 2 % tržeb, některá odvětví jsou exponována o poznání více (třeba polovodiče s cca 40 % tržeb).

Na úrovni indexu se v úvodu výsledkové sezóny za 3Q21 počítá s +28% yoy růstem zisků a téměř +15% yoy růstem tržeb. Víceméně hotovo by mělo být do měsíce, kdy reportuje bezmála 90 % tržní kapitalizace indexu S&P 500. Nejnabitějším týdnem bude týden
od 25. října. První týden bude tradičně patřit bankám, reportuje kompletní velká šestka.

Nesmíme ovšem zapomínat na daňové riziko, které je vyjma vývoje HDP tím největším strašákem pro korporátní zisky v roce 2022. V závislosti na konečné podobě daňové reformy by korporátní zisky mohly v příštím roce klesnout o 5-10 % (ceteris paribus). Vzhledem k aktuálnímu stavu americké politiky se ale rozuzlení dočkáme dost možná až za horizontem výsledkové sezóny.

Datum vytvoření: 11/10/2021
Patria Finance

 

linkedin

komentáře
Srpnová inflace výrazně překvapila a zrychlila na 4,1 %, proinflační rizika dále sílí Inflace v srpnu překvapila podstatně rychlejším růstem, oproti červenci o 0,7 %,... Jakub Seidler hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Hlasy pro brzký růst sazeb v ČR sílí Na to, který proud tentokrát zvítězí, si budeme muset ještě týden počkat, nicmén... Petr Dufek Makroekonom
Profile picture for user Petr Dufek
Velké trable slabého zlotého Tak předně je třeba říct, že na počátku depreciace zlotého byl rádoby dobře míně... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
nepřehlédněte