Každý pátý si umyje po placení ruce

Jeden člověk z pěti si umyje ruce při placení pomocí hotových peněz. Povědomí, že mince a bankovky jsou špinavé, má pouze každý pátý. Karetní asociace MasterCard vydala studii, ve které zkoumala chování a zvyky více než 9 tisíc spotřebitelů ze 12 evropských zemí.

Evropané se nedokáží zbavit zlozvyku platit špinavými penězi, byť je považují za méně hygienické než madla v prostředcích veřejné dopravy či veřejně nabízené potraviny jako napříkladoříšky v barech. Tři čtvrtiny účastníků průzkumu souhlasilo s tvrzením, že při používání peněz by měli dávat pozor na choroboplodné zárodky, které se na nich mohou vyskytovat.

Podle loňského průzkumu MasterCard a Oxfordské univerzity bylo zjištěno, že průměrná evropská bankovka obsahuje 26 tisíc potenciálně zdraví škodlivých bakterií. Nehygienickou hitparádu v Česku vyhrává používání cizího zubního kartáčku (93 %), používání veřejné toalety (86 %) a placení hotovostí (54 %). Nejčastěji si však ruce myjeme při dotyku se zvířaty nebo po cestování veřejnou dopravou. Evropané považují peníze za špinavé, ale tím to asi tak končí. Z evropských národů si po styku s penězi umyjí „tlapky“ nejčastěji Maďaři následováni Francouzi.

Průzkum společnosti MasterCard dále zjistil, že téměř čtyři z deseti (37 %) Evropanů tvrdí, že by byli ochotni udělat ve svém životě alespoň jednu malou změnu směrem k větší čistotnosti. Většina z nich uvádí, že kvůli lepší hygieně by dali přednost kartě či bezkontaktní platbě před hotovostí. Sedm Čechů z deseti dává přednost použití platební karty nebo bezkontaktní platbě před placením hotovostí. Průzkum v České republice proběhl online na vzorku551 dospělých starších 18 let.

-- Redakce
Datum vytvoření: Neděle, 27. Červenec 2014

Akcie mají našlápnuto k nejsilnějšímu startu roku za 30 let

Tento týden bude v řadě zejména evropských zemí stále ve znamení Velikonoc. I tak dění na trzích...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Ropa v ofenzivě. Na jak dlouho?

Zatímco minulý rok končila ropa ve volném pádu, od počátku roku 2019 si připsala již slušných 30...

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

ČNB kvůli brexitu a slabému Německu nedostane šanci zvýšit sazby

Tento týden nás čekají zasedání centrálních bank v Chile, Nigérii, Keni, Egyptě, Jižní Africe,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance