Růst průmyslu zrychlil, stavebnictví a maloobchod na tempu ubraly

Českému průmyslu se v červnu dařilo, meziročně zrychlil růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Solidní čísla vykázala i stavební výroba, i když rostla pomaleji, a to o 7,5 procenta po květnovém růstu o 10,1 procenta. Na tempu ubraly i tržby obchodníků, které klesly na dvě procenta z květnových pěti procent, což bylo pro analytiky zklamáním. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a vyjádření analytiků.

K růstu průmyslu pomohly hlavně energetika a strojírenství. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 16,4 procenta a výroba strojů a elektrických zařízení o více než šest procent. Přibylo i nových zakázek, zájem byl hlavně ze zahraničí.

S ohledem na vývoj zakázek analytici usuzují, že průmyslu se bude dařit i další měsíce. Bude se však podle nich muset vypořádat s tím, že naráží na strop své kapacity a chybí mu pracovní síla, která kvůli tomu zdražuje. Jen v červnu se průměrná hrubá měsíční mzda u pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně zvýšila o 7,4 procenta. "Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech," doplnil analytik Raiffeisenbank František Táborský.

Analytik ČSOB Petr Dufek věří, že průmysl si přesto může udržet pozici lídra ekonomiky i v druhé polovině roku, i když bude o něco slabší než ta první. "Nicméně ve srovnání se západní částí EU půjde o velmi dobrá čísla," uvedl Dufek.

Čísla za stavitelství podle analytiků potvrzují poměrně příznivý trend, zejména u inženýrských staveb, kde se produkce v červnu zvýšila o 9,6 procenta. U pozemních byla meziročně vyšší o 6,7 procenta. "V sezonním očištění rostlo inženýrské stavitelství nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2015, kdy vrcholilo dočerpávání prostředků z fondů EU," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda, podle kterého evropské peníze pomůžou českému stavebnictví i letos.  

Analytici oceňují i posílení bytové výstavby, které přispívá ke zpomalování zdražování nových bytů. Na druhou stranu poptávku po bytech podle nich stěží uspokojí. Podle ekonoma Expobanky Jiřího Schwarze v dohledné době nelze čekat ani zastavení zdražování bytů, i když zpřísnění podmínek pro hypoteční úvěry Českou národní bankou nárůst jejich cen brzdí.

Tržby obchodníků rostly pomaleji, než analytici čekali. V dalších měsících by je ale podle nich měla hnát nahoru nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd. Na vině omezené chuti spotřebitelů utrácet v červnu mohla být vyšší inflace, méně pracovních dnů v tomto měsíci, vedra a rostoucí ceny bydlení.

"Pomalejší růst tržeb může také souviset s oslabující chutí spotřebitelů utrácet. Spotřebitelská důvěra po květnovém rekordu dva měsíce klesá," uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Podle ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče viníkem poklesu tržeb byl nižší prodej potravin a podle ekonoma UniCredit bank Pavla Sobíška brzký nástup letního počasí, který zřejmě posunul nákup sezonního zboží do května. Podle ČSÚ v červnu rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty, meziměsíčně tržby obchodníků reálně stagnovaly.

Zdroj: ČTK

Datum vytvoření: Pondělí, 6. Srpen 2018

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu ?

Jsme na konci řecké ságy? S blížícím se koncem posledního záchranného programu jsou zdá se...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank