VIDEO: ČNB dnes dle očekávání přistoupila k zvýšení svých základních úrokových sazeb

Základní 2tydenní repo sazba tak vzrostla ze své současná úrovně „technické nuly“ 0,05 % na 0,25 %. Bližší informace ČNB zveřejní na tiskové konferenci v 14:15.

Dle našeho názoru je postupný růst sazeb v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh.

Naposledy došlo ke zvýšení sazeb na únorovém jednání roku 2008, kde byly sazby zvýšeny na 3,75 %. Na tomto jednání byl přítomen ze současné bankovní rady jen V. Tomšík a M. Hampl, který však na dnešním měnovém jednání chyběl. Zvýšení sazeb tak přišlo po téměř deseti letech, a bankovní rada se sešla 77krát, než opět rozhodla úrokové sazby navýšit. Z tohoto pohledu je tak dnešní rozhodnutí poměrně přelomové.

Ekonomika je však v dobré kondici, inflace je nad cílem centrální banky a měla by tam bezpečně setrvat i se silnější korunou a postupně rostoucími sazbami. Posílení koruny po dnešním rozhodnutí by však mělo být spíše mírně, jelikož trh v posledních týdnech možnost růstu sazeb ČNB již do velké míry zohlednil. Pokud by následný vývoj na trhu byl po dnešním „testovacím“ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by dle našeho očekávání nevykazovala známky výraznějšího posílení, lze očekávat v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb o 0,25 pb. Ve dvouletém horizontu předpokládáme růst základních sazeb ČNB až na úroveň 1 %. Díky vysoce překoupené koruně však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně resistentní hranice 26 Kč za euro. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod hranici 25,9 Kč za euro, v příštím pak po 25,5 Kč za euro.

Ačkoli ČNB bude své základní sazby zvyšovat postupně, i tak může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb ČNB v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak patrně povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů, u spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u těchto úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzovat další pravděpodobný pokles marží bank z titulu vysoké konkurence na bankovním trhu.


Prohlášení: KE STAŽENÍ ZDE

Jakub Seidler
hlavní ekonom pro ČR - ING Bank N.V.
Datum vytvoření: Čtvrtek, 3. Srpen 2017

Co žene korunu vpřed?

Česká koruna se natrvalo usadila pod 26,00 EUR/CZK a zdá se, že se v nejbližších seancích bude...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Optimismus podnikatelům ani spotřebitelům nechybí

Zatímco německou politickou scénu čeká několikaměsíční vyjednávání o nové vládní koalici, tamní...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Nový šéf přebere Komerční banku s lepšími výsledky, než čekal trh

Dnes zveřejněné výsledky KB jsou mírně nad očekáváním trhu a tak Jan Juchelka, který převezme...

Roman Koděra
Finanční expert
CREDITAS