VIDEO: ČNB dnes dle očekávání přistoupila k zvýšení svých základních úrokových sazeb

Základní 2tydenní repo sazba tak vzrostla ze své současná úrovně „technické nuly“ 0,05 % na 0,25 %. Bližší informace ČNB zveřejní na tiskové konferenci v 14:15.

Dle našeho názoru je postupný růst sazeb v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání. Řada ekonomických ukazatelů se pohybuje na svých nejpříznivějších historických hodnotách, nulové sazby tak již nejsou konzistentní se současným stavem ekonomiky a vedou ke vzniku nerovnováh.

Naposledy došlo ke zvýšení sazeb na únorovém jednání roku 2008, kde byly sazby zvýšeny na 3,75 %. Na tomto jednání byl přítomen ze současné bankovní rady jen V. Tomšík a M. Hampl, který však na dnešním měnovém jednání chyběl. Zvýšení sazeb tak přišlo po téměř deseti letech, a bankovní rada se sešla 77krát, než opět rozhodla úrokové sazby navýšit. Z tohoto pohledu je tak dnešní rozhodnutí poměrně přelomové.

Ekonomika je však v dobré kondici, inflace je nad cílem centrální banky a měla by tam bezpečně setrvat i se silnější korunou a postupně rostoucími sazbami. Posílení koruny po dnešním rozhodnutí by však mělo být spíše mírně, jelikož trh v posledních týdnech možnost růstu sazeb ČNB již do velké míry zohlednil. Pokud by následný vývoj na trhu byl po dnešním „testovacím“ zvýšení sazeb poměrně klidný a koruna by dle našeho očekávání nevykazovala známky výraznějšího posílení, lze očekávat v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb o 0,25 pb. Ve dvouletém horizontu předpokládáme růst základních sazeb ČNB až na úroveň 1 %. Díky vysoce překoupené koruně však bude potenciál dalšího posilování koruny navzdory vyšším sazbám nižší, což naznačuje poměrně resistentní hranice 26 Kč za euro. V letošním roce by se měl kurz koruny dostat mírně pod hranici 25,9 Kč za euro, v příštím pak po 25,5 Kč za euro.

Ačkoli ČNB bude své základní sazby zvyšovat postupně, i tak může tento krok ovlivnit sazby na úvěrovém trhu. Trh totiž začal zohledňovat případný další růst sazeb ČNB v budoucnosti, což vede k růstu tržních sazeb delších splatností, od kterých se odvíjí i ceny hypoték. Zvýšení sazeb ČNB tak patrně povede k mírnému zdražení hypotečních úvěrů, u spotřebitelských úvěrů bude dopad mírnější, jelikož u těchto úvěrů bude růst tržních sazeb kompenzovat další pravděpodobný pokles marží bank z titulu vysoké konkurence na bankovním trhu.


Prohlášení: KE STAŽENÍ ZDE

Jakub Seidler
hlavní ekonom pro ČR - ING Bank N.V.
Datum vytvoření: Čtvrtek, 3. Srpen 2017

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu ?

Jsme na konci řecké ságy? S blížícím se koncem posledního záchranného programu jsou zdá se...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank