Přejít k hlavnímu obsahu
Proč nespílat spekulantům jako Putin
· Pád rublu přináší historky o spekulantech a konspirační teorie, kdo za to může. Není to útok spekulantů, ale volba nohama obyčejných lidí. · Přináší-li vývoj na trzích velké ztráty, chyba není ve spekulantech. Chyba vlády je v její politice. Chyba ostatních je, že tržní riziko nemají zajištěné. · Zajišťujte rizika na finančních trzích včas! Je lepší mít osud ve vlastních rukou, než později spílat spekulantům jako Vladimir Putin. Ať už jde o kurz rublu, eura, dolaru nebo úroky.
Nezajišťovat rubl se nejprve vyplatilo, pak se z nezajištění stal mega-průšvih

Když jde trh proti Vám, bolí to. Když jde trh proti Vám hodně, je to peklo. Člověka napadají všelijaká vysvětlení a zběsilé nápady, jak z toho vybruslit. Mluvím i z vlastní zkušenosti. „Jak to, že takový vývoj nikdo nepředvídal? Kdo za to může? Spekulanti!“ Jednoduché vysvětlení je lákavé, ale je vedle jak ta jedle. Zastíní to hlavní lekci, kterou si z těchto drsných zkušeností vzít. Je-li velký pohyb na trzích pro mě velký problém, chyba je na mé straně, ne ve spekulantech. Podívejme se na exemplární příklad, který opravdu hodně bolí – RUBL.

Ruský rubl zažívá měnovou krizi v přímém přenosu. Prezident Ruska Vladimír Putin má jasno. Mohou za to spekulanti. Nedávno v projevu o stavu federace nakázal ruské centrální bance (CBR), aby jim ukázala co proto. CBR začala opět intervenovat na devizovém trhu a masivně zvýšila úrokové sazby. Putin slibuje amnestii, a navíc daňové a regulatorní prázdniny každému dolaru, který se vrátí do Ruska.

Prodává-li někdo měnu přes nelibost vlád, nemá na růžích ustláno. Začíná to u obviňování štváči z Wall Street a pokračuje to hrozbami a pokusy spekulanty potrestat. Podobná obviňování jako dnes v Rusku bylo slyšet i ve většině krizí po celém světě. Nejoblíbenější rčení od 2008, jak řešit krize, je od Hanka Paulsona: „Ukážeme trhům bazuku!“ Pokusy dát spekulantům přes ústa jdou za devizové intervence a zvyšování úrokových sazeb. V arzenálu jsou omezení pohybu kapitálu, zákaz tzv. prodeje na krátko (short-selling) nebo úplné uzavření trhu. 

Je jednodušší obvinit z problémů s měnovými kurzy spekulanty nebo vymyslet konspirační teorii, než přiznat chybu u sebe. Letošní pád rublu a plejády dalších velkých pohybů trhů totiž není a nebylo o krvežíznivých spekulantech ani CIA, ale hlavně o úprku obyčejných lidí jako Vy nebo já. Lidí, kteří panikaří a zachraňují hodnotu svého majetku, než to bude mnohem horší. Je to volba nohama.

Pravda, některé věci Putin a jeho parta prostě ovlivnit nemůže jako padající cenu ropy. Mnohem důležitější je, co ovlivnit mohou. A hlavně, kde mají jejich chybná rozhodnutí na kurzových problémech lví podíl. Bylo by nošení dříví do lesa popisovat letošní polická rozhodnutí Ruska, která vedla k sankcím. Není to ale jenom o Ukrajině. Politika, která v minulých letech podporovala už tak dominantní sektor energetiky, udělala ruskou ekonomiku a rubl velmi zranitelnou. Hrozit následně panikařícím lidem na trhu bazukou, to je jako hrozit voličům, že volí, jak volí. Volby jsou důležitá zpětná vazba, ať už je volba nohama na trzích nebo házení lístků se jmény do krabice.

LEKCE Z KRIZÍ

Lekce pro vlády je zřejmá: vyhnout se masivním chybám v (hospodářské) politice a aspoň ochota ty chyby korigovat je mnohem účinnější než se pokoušet dát spekulantům přes ústa. V případě Ruska je to o přehodnocení postoje k Ukrajině a k Západu. Jak rychle si Putin a jeho parta tuto lekci uvědomí, to je bohužel ve hvězdách.

Ještě důležitější lekce z rublu je pro ostatní: Způsobí-li mi pohyb na trzích velký problém, nemá cenu obviňovat z toho spekulanty, jako to říká Putin, nebo spřádat konspirační teorie. Ve skutečnosti jsem spekulant na špatné straně obchodu a ztratil jsem nad tím kontrolu. S cenami proti mně nehýbou tolik štváči z Wall Street, ale spíše obyčejní lidé, kteří se snaží vybruslit ze stejné šlamastiky.

Ne všechna rizika se dají zajistit. Hodně rizik se ale zajistit dá. Vždy to však bude něco stát. Tak jako pojištění auta nebo baráku není zadara, ani zajištění na finančních trzích není zadara. Na rozdíl od pofidérních slibů vlád nebo centrálních bank je finanční zajištění s naší bankou natvrdo nastavená smlouva.

Vyplatí se zajišťovat? To závisí mnohem více na ceně a poměru nákladů a možných ztrát než na detailních odhadech budoucnosti. Že určité riziko každý ignoruje a nepíše se o tom v novinách? To neznamená, že neexistuje. Znamená to, že možný výdělek ze spekulace nezajistit se stojí za starou bačkoru, ale když to nevyjde, mohu prodělat kalhoty. Kdo by před olympiádou v Soči řekl, že dolar bude stát 80 rublů, ne 32?

To platí pro rubl, ale pro kurz koruny k euru, dolaru nebo pro úroky. Zajišťovat kurz rublu nikdy nebylo levné, jako je dnes třeba zajištění úrokových sazeb. Koukněte na graf, který porovnává kurz rublu a výnos ze spekulace, že rubl neoslabí. Spekulovat, tedy nezajišťovat kurz rublu, se vyplácelo. Až se to najednou pekelně nevyplácí. A to ještě nevíme, kdy a na jakém kurzu současná rublová krize skončí. Rizika na finančních trzích je dobré řešit dříve, než když je to na prvních stránkách novin a v „prime-time“ na CNBC.

Datum vytvoření: 18/12/2014
Miroslav Plojhar - Strategist – Client Solutions Group, ČSAS

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš