Přejít k hlavnímu obsahu
Jednou za posledních 3 a 1/4 roku tvořili zpracovatelé pracovní místa rychleji
Provozní podmínky u českých zpracovatelů se v říjnu opět zlepšily, i když mírněji než o měsíc dříve. Index nákupních manažerů totiž klesl z předchozích 55,6 bodu na 54,4 bodu a netrefil tak cíl analytiků, který byl nastaven na rovných 55 bodech.

Neutuchající růst produkce a náborových aktivit zachránil v říjnu náladu nákupních manažerů od hlubšího zpomalení, přesto se index dostal na druhou nejnižší hodnotu v letošním roce. Důvodem je slabý přiliv nových zakázek. Zpomalení přichází údajně především ze strany domácí poptávky a ruského, ukrajinského a polského trhu. Naopak Německo a Velká Británie si stále drží svůj silný zájem o produkci českých zpracovatelů.

Nejpozitivnější zprávou z průzkumu mezi 250 průmyslníky je další nárůst zaměstnanosti, který dosáhl na druhé nejvyšší tempo od června 2011. Zpomalení ekonomické expanze v zahraničí je ale brzdou, která představuje riziko pro vývoj na domácím trhu práce v budoucnu. Růst cen zůstává podle zpracovatelů stabilní a mírný, což zatím na současné měnové strategii České národní banky pravděpodobně nic nezmění.

Stát ke konci října hospodařil s deficitem 45,4 mld. Kč a oproti loňsku byl tak hospodárnější již pouze o 2,3 mld. Kč. Nicméně v loni už rozpočtu pomohl převod 10 mld. Kč na kompenzaci deficitu důchodové systému, k čemuž by letos mělo teprve dojít.

Státní pokladnice za slušný vývoj vděčí především daňovým příjmům, a to především výběru DPH a odvodům právnických osob. Celkové příjmy tak dosáhly na bezmála 911 mld. Kč a oproti minulému roku jsou na tom lépe o více než 20 mld. Kč. Taktéž výdaje jsou meziročně vyšší, nicméně stále nižší, než bylo pro letošek rozpočtováno.

Schodek státního rozpočtu má stále našlápnuto k tomu, aby nepřekročil již dříve avizovaných 90 mld. Kč a dostal se tak výrazně pod plánovaných 112 mld. Kč. Pro příští rok je naplánován převis výdajů nad příjmy ve velikosti 100 mld. Kč. Podle nové predikce Ministerstva financí by měla spotřeba vlády v příštím roce růst rychleji (meziročně o 2 %), než předpokládal přechozí výhled. Fiskální politika tak bude v roce 2015 relativně uvolněná, což bude sice ekonomice pomáhat, ale pravděpodobně za cenu vyššího deficitu, než jakého by mohlo být dosaženo.

Datum vytvoření: 04/11/2014
Filip Fyrbach - Makroekonomický analytik GE Money Bank, a.s.

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš