Přejít k hlavnímu obsahu
Do kurzu čínského Yuanu začal promlouvat trh
Po utlumení nejhorších příznaků řecké krize se pozornost ekonomické části světa obrátila směrem k Číně. V posledních době již poněkolikáté. Asijský šampion v posledních letech ještě neměl horší formu. Zdá se, že tři desetiletí bezprecedentního růstu se chýlí ke konci a nyní se hraje o to, aby Čína svými problémy neohrozila globální ekonomický růst. Její instituce totiž v posledních týdnech reagují často protichůdně až bezmocně.

Když minulý týden čínská centrální banka oslabila vlastní měnu - Yuan - o dvě procenta, popisovala to jako výjimečný a osamocený krok. Přesto se Yuan v dalších dnech propadl o další procenta a proti dolaru byl nejslabší za poslední čtyři roky. Několikadenní oslabování měny o jednotky procent, ve světě zcela běžné, přitom Čína posledních dvacet let nezažila.

Na první pohled se tak Čína snaží postavit svou ekonomiku na nohy. Vždyť jen v červenci se její export oproti předchozímu roku propadl o 8,9 %. V takové situaci je logické oslabit měnu, navzdory tomu, že se tím přikládá pod kotel měnových válek, které v minulosti nevedly k ničemu dobrému.

Podezření, že si Čína tímto způsobem rozhodla vylepšit zahraničněobchodní bilanci, je o to silnější, oč jasnější je napojení čínského hospodářství na centrální ekonomický plán. Přesto lze nalézt validní argumenty pro odlišné vysvětlení aktuálního dění.

Příliš malé pozornosti se dostalo oznámení čínské centrální banky, které pro Yuan znamená velkou změnu. Dosud banka každý den stanovovala pro měnu referenční kurz, od které se mohla odchýlit maximálně o dvě procenta. Tato odchylka bude platit i nadále, ale referenční kurz už nebude stanoven dle uvážení centrálních bankéřů, ale zohlední závěrečný stav předchozího dne. Z toho plyne, že centrální banka odevzdala část své moci ve prospěch tržních sil.

Uměle vysoký kurz

Když banka od dubna až do minulého týdne každý den nasazovala kurz Yuanu k dolaru na hodnotu 6,2090, zcela tím ignorovala to, co se na trhu předchozí den dělo. To se změnilo a banka zatím drží svůj závazek a ráno stanovuje hodnotu z předchozího dne. Podle řady obchodníků centrální banka dokonce v závěru obchodování čas od času působí, aby Yuan neoslabil příliš. Vlastně tak dělá to samé, co centrální banky EU nebo USA, jen s tím rozdílem, že ta čínská k realizaci svých pokynů používá státem vlastněné obchodní banky.

Oslabení Yuanu ukazuje především to, že centrální banka svou měnu v posledních měsících držela uměle příliš vysoko, nikoliv to, že by ji nyní uměle oslabovala. Proč? Například proto, že slabý kurz má také své nevýhody. Prodražuje zahraniční zboží v Číně: pokud si Číňan koupí vůz z dovozu, zbude mu méně na domácí zboží. Slabý kurz čínským firmám také prodražuje akvizice v cizině i půjčky v cizích měnách.

Mohlo jít o součást strategie čínského vedení, jak se zbavit závislosti na exportech. Jak ale vidno, tato strategie zatím vedla ke konci čínského hospodářského zázraku. Nazrál proto čas ji změnit?

Lukáš Vácha, obchodní ředitel Conseq Investment Management a.s.

Datum vytvoření: 27/08/2015

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek