Týdenní výhled Patria Finance (7. - 11. srpna)

Česká data z reálné ekonomiky, inflační data v USA a výsledková sezóna retailu a médií.

Po českých datech z reálné ekonomiky, která byla zveřejněna zkraje týdne, je na programu ještě údaj o inflaci za červenec. Očekávání jsou nastavena na udržení tempa růstu cen lehce nad cílem. Takový vývoj by nebyl v rozporu s přísnějším kurzem měnové politiky. ČNB ho nastavila teprve minulý týden, ale i tak má inflace v případě většího překvapení potenciál ovlivnit korunu a případně ji motivovat k dalšímu testu 26,00.

Inflační data budou v centru pozornosti také v USA. Zde se inflace nachází pod cílem a má sestupnou tendenci, což je jeden z klíčových důvodů, proč trh spíše nepočítá s dalším letošním růstem sazeb Fedu. Za červenec by se celková inflace měla zvýšit, ale hlavně zásluhou příznivější srovnávací základny. Jádrová inflace podle odhadů pouze stagnovala. Vývoj v souladu s takovými odhady by tedy pochybnosti těžko rozptýlil, nadějí je ovšem další utahování trhu práce, odkud by časem měl stoupat tlak na růst cen.

Kromě cen v USA máme v kalendáři sérii čínských dat o zahraničním obchodu nebo inflaci, ale k nim západní trhy už delší dobu moc nepřihlížejí, neboť je tato čísla už dlouho nedokázala vystrašit nějakým vysloveně slabým výsledkem. Libra by mohla být o něco méně citlivá na údaje o průmyslové výrobě, poté co se snížila nejistota o měnové politice v nejbližších měsících.

Závěr výsledkové sezóny bude už tradičně patřit retailu a médiím. Doprovodí je několik zajímavých oznámení ze sektoru zdravotnictví, mezi nimiž budeme obzvlášť bedlivě sledovat Mylan (DIP), na níž se v minulém týdnu neblaze podepsal zhoršený výhled a nižší dividenda konkurenční Teva Pharmaceuticals.

Datum vytvoření: Pondělí, 7. Srpen 2017

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu ?

Jsme na konci řecké ságy? S blížícím se koncem posledního záchranného programu jsou zdá se...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank