Týdenní výhled Patria Finance (24. - 28. července)

Indexy nákupních manažerů z eurozóny, americký Fed, zvýšení úrokových sazeb ČNB, zisky sektorů za výskedkovou sezónu a další. Jaké jsou výhledy Patria Finance na tento týden?

V pondělí začínáme indexy nákupních manažerů z eurozóny. Předběžné údaje za červenec jsou smíšené, ale dál potvrzují slušnou náladu a tempo ekonomiky vyšší než předchozí odhady. V úterý měkká čísla doplní německý index Ifo.

Ve Spojených státech se bude nejvíce sledovat výsledek zasedání Fedu, který bude znám ve středu večer. Politika se s velkou pravděpodobností měnit nebude a po tomto jednání nenásleduje prognóza a konference. Pozornost Fedu se aktuálně stáčí hlavně ke startu kvantitativního utahování, což by mělo vyplynout i z doprovodného komentáře. Co se týče sazeb, Fed nesestoupí z cesty jejich utahování, ale podle nás tentokrát nebude trhy připravovat na jejich další brzké zvýšení.

V pátek vyjde předběžné americké HDP za druhé čtvrtletí. Trh je poměrně optimisticky naladěn na výkon celé ekonomiky i její klíčové složky - soukromé spotřeby. Zveřejněné měsíční statistiky jsou se zrychlením ekonomiky konsistentní, ale až pátek ukáže, zda bylo tak výrazné.

Za pozornost bude stát ještě statistika objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v USA nebo první odhad HDP v Británii. Doma je tématem číslo jedna možnost zvýšení úrokových sazeb ČNB, takže klíčovou roli mohou sehrát případné komentáře z centrální banky.

Přibývající výsledková oznámení znamenají menší vliv jednotlivců a meziroční růst zisků v rámci indexu S&P 500 tak po druhém týdnu výsledkové sezóny padá k 8,9 % (shodně ex-energy; ale až +10,7 % yoy ex-finance). Přesto zůstává nad tržními odhady z úvodu výsledkové sezóny (+7 % yoy).

V čele je nadále IT sektor (+26 % yoy), kde se vede náramně především softwarovým gigantům (ADBE, MSFT, ale také V). Byť v plenkách, výsledková sezóna za 2Q17 zatím vypadá dobře i v sektoru zdravotnictví, a to zejména zásluhou výrobců zdravotnických zařízení. Špatně naopak vypadají výsledky průmyslového sektoru, což je „vizitka“ koncernu GE.

Tento týden bude jedním z nejnabitějších, když se k plnému americkému kalendáři čtvrtkem přidává ve velkém stylu i Evropa. Z přehršle oznámení je těžké vybírat, ale určitě bude zajímavé sledovat další technologické blue-chipy, farmaceutické koncerny a energetický sektor, potažmo evropské telekomunikace.

Datum vytvoření: Pondělí, 24. Červenec 2017

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu ?

Jsme na konci řecké ságy? S blížícím se koncem posledního záchranného programu jsou zdá se...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank