Na trhu s dluhopisy by mohlo dojít k zásadnímu zlomu

Někteří analytici se začínají obávat radikální změny na trhu amerických dluhopisů. Hlavním důvodem je výnosová křivka, která se může přejít v inverzi. Křivka ukazuje rozdíl mezi úrokovou sazbou dvouleté pokladniční poukázky a úrokovou sazbou na desetileté americké dluhopisy.

Mezera mezi oběma výnosy se zužuje a křivka se vyrovnává, čím více se trh domnívá, že dojde k ekonomickým nepokojům. V případě, že se výnos z dvouletého dluhopisu stává vyšší než výnos na desetiletém cenném papíru, nastává takzvaná inverze výnosové křivky. Na trzích tedy dochází k vyššímu riziku krátkodobého vypůjčení peněz než dlouhodobého. V rostoucí a zdravé ekonomice by úvěrování z dlouhodobého hlediska mělo být považováno za riskantnější.

Ukazatel výnosové křivky je ve středu pozornosti v posledních týdnech, neboť se linka zvětšuje. Mnoho investorů to vnímá jako předzvěst nadcházející recese. Erin Browne, vedoucí oddělení aktiv UBS řekl minulý týden, že ukazatel bude pokračovat ve zpomalování a invertování na konci roku 2019. To může způsobit nejistotu mezi velkými hráči na trhu. „Očekávám, že americká výnosová křivka se bude i nadále vyrovnávat a obrátí se na konci roku 2019. Myslím, že investoři by to neměli brát jako znamení hrozící recese," řekl Browne. "Absolutní míra sazeb je velmi nízká a inverze bude mít menší vliv na finanční trhy než v minulosti," dodal.

Úrokové sazby poklesky na rekordně nízkou úroveň v důsledku krize státních dluhů. Teprve nyní, přibližně po 7 letech začaly centrální banky realizovat určité zvýšení sazeb. Očekává se však, že se sazby budou zvyšovat postupně.

Zdroj: CNBC.com

Datum vytvoření: Pátek, 27. Červenec 2018

Čeká nás další růst sazeb ČNB?

Máme před sebou týden, ve kterém mistrovství světa ve fotbale zvolna vstoupí do vyřazovací fáze...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu ?

Jsme na konci řecké ságy? S blížícím se koncem posledního záchranného programu jsou zdá se...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank