Analýza MONETA Money Bank dopomohla studentům Masarykovy univerzity k vítězství

V letošním ročníku prestižní investiční soutěže CFA Institute Research Challenge se utkalo celkem 50 studentů z 12 českých a slovenských vysokých škol. První místo se svou investiční analýzou tentokrát získala Masarykova univerzita, a postupuje tak do regionálního kola, které bude probíhat od 26. do 27. dubna vůbec poprvé v Praze.

Na foto zleva jsou Matej Zabadal, Tatiana Kološtová, Michael Šperka, Markéta Smolková a Samuel Zima.

Soutěžící v CFA Institute Research Challenge měli za úkol vypracovat finanční a oceňovací analýzu vybrané společnosti kótované na Pražské burze, kterou letos byla MONETA Money Bank. Následně pak měli zpracovat report v takovém rozsahu a hloubce jako profesionální akcioví analytici. To vše museli navíc zvládnout v průběhu jednoho semestru. Autoři nejlepších analytických zpráv postoupili do dalšího kola a své závěry obhajovali před porotou složenou z investičních odborníků a finančních profesionálů. Ta na základě pečlivé analýzy a poctivé prezentace rozhodla o vítězství týmu studentů Masarykovy univerzity.

„Řekl bych, že CFA Institute Research Challenge je jednou z nejnáročnějších studentských soutěží. Samotné dokončení reportu a prezentace je týmový úspěch, který v sobě skrývá stovky hodin práce. Nesmí vám proto chybět kvalitní tým, který drží při sobě a má zápal pro věc. S tím souvisí i to, že občas prostě musíte obětovat víkend s partnerem, učení na zkoušku nebo spánek. Pokud do toho ale člověk jde na 100 %, je to neskutečně cenná zkušenost. Uvědomujeme si, že jde pořád jen o soutěž, ale analyzuje se reálná firma. Pochopení businessu, analýza trhu, valuace, to všechno jsou dovednosti, které jsme si díky Research Challenge osvojili a které určitě využijeme v naší kariéře i v budoucnu,“ uvedl Michal Šperka, vedoucí vítězného týmu.

Vítězný tým bude ČR reprezentovat na dubnovém finále regionu EMEA v Praze, kde bude usilovat o postup do globálního kola. To se na konci dubna uskuteční vůbec poprvé také v Praze. Sedmý ročník CFA Institute Research Challenge je proto pro Česko republiku významný, neboť se zde sejdou všechny vítězné týmy, jež budou vybrány z více než 865 univerzit z celého světa.

„I letošní ročník ukázal, jaký potenciál v sobě řada studentů ekonomických oborů ukrývá a mě těší, že můžeme být u objevení řady z nich. Prezentace všech studentů byly nesmírně kvalitně provedené
a v mnohém se vyrovnaly profesionálním analytikům, a řada studentů má proto nakročenou finanční dráhu a vítězství v Research Challenge pro ně bude dalším plusovým bodem v jejich životopise,“ říká Tomáš Hrbáček, člen vedení CFA Society zodpovědný za vztahy s vysokými školami a organizaci soutěže.

„Rok od roku se stále více ujišťuji o jedinečnosti a smysluplnosti této soutěže, neboť je zjevné, že mladí studenti jsou schopni analyzovat data na velmi vysoké úrovni. Studenty, kteří dovedou vytvořit takto kvalitní projekty, bych si bez sebemenších pochyb dokázal představit jako plnohodnotnou a pro řadu kolegů i inspirativní součást týmu,“ uvedl Ján Hájek, CFA, manažer fondu Top Stocks, Erste Asset Management.

Soutěže se zúčastnily týmy z těchto škol:

 • Anglo-American University
 • Masarykova universita v Brně
 • Mendelova univerzita v Brně
 • Univerzita Karlova v Praze
 • University of New York in Prague
 • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
 • VŠB-TU Ostrava
 • Vysoká škola ekonomická v Praze
 • Univerzita Komenského v Bratislave
 • Ekonomická universita v Bratislave
 • Technická universita v Košiciach
 • Univerzita Mateja Bela v Banskej Bytrici

Research Challenge je celosvětová soutěž organizovaná CFA Institute, jejímž cílem je umožnit studentům ekonomických fakult vyzkoušet si práci investičního analytika (finanční následky jsou pouze virtuální, ale stres reálný). Každý tým má svého mentora, který má dlouholeté zkušenosti v oblasti portfolio managementu či finančních analýz a je držitelem titulu CFA. V loňském roce se zapojilo přes 4250 studentů z více než 925 škol v 103 zemích. V ČR se soutěž letos konala posedmé, více informací najdete na stránkách CFA Society.

-- Redakce
Datum vytvoření: Sobota, 11. Únor 2017

Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b....

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank

Jak moc se má koruna bát tržních výprodejů?

České koruně se obrat nálady na globálních trzích vůbec nelíbí a oslabila v závěru týdne k 25,40...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Další utahování měnových podmínek doma i v zahraničí

Ve čtvrtek minulého týdne ČNB podle očekávání zvedla opět úrokové sazby a zveřejnila novou...

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank